Καλώς ήλθατε στο  διαδικτυακό  μας ιστότοπο.
ΤΗΛ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ : 2105690186
   χαρτης  Διεύθυνση:Προόδου 1 & Μίνωος, Αιγάλεω

ΑΡΧΙΚΗNEW

Το βραβείο του σχολείου μας για την επιτυχημένη συμμετοχή του στο έργο Utopia του προγράμματος Comenius

Greece, october 2013: presentation of the project, aims and objectives, during the first day of the "international three days youth workshop" that took place in the 3td Highschool in Aigaleo

Σκοποί-αντικείμενο Project Utopia

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

1. Δευτέρα 27-06-2016  και ώρα 7.οο στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας

θα γίνει η εκδήλωση Αποφοίτησης της Γ Λυκείου.  Απόφοιτοι 2016

2.Αποτελέσματα του «ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΦΥΣΙΚΗΣ  ΛΥΚΕΙΟΥ "Αριστοτέλης"2016

3. Βραβείο, σε μαθήτρια του 6ου Γενικού Λυκείου Αιγάλεω

2 .  ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ , 13 ΜΑΙΟΥ 2016, ΩΡΑ 20.30, ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ 6 ΓΕΛ ΑΙΓΑΛΕΩ     ΛΥΣΙΣΤΡΑΤΗ

Διάφορα

. Περιήγηση  στην εικονική έκθεση   ComputeRevolusion  για Η/Υ  κλικ εδω

.  Δείτε μια σύντομη περιήγηση στους χώρους και στιγμές απο την καθημερινή ζωή του σχολείου μας

.  Δείτε σκίτσα  εδω

.  Αρθρο κ Βενέτη κλικ εδω

. Ομιλία για το Πολυτεχνείο κ Παντελή

.  Υπολογισμός  Μορίων  Πανελλαδικών 2015

.  Ωρολόγιο  Πρόγραμμα  β τετραμηνου 2016-17

. Οδηγίες για υλη α,β λυκείου

. ΥΛΗ  ΑΕΠΠ 2015-16

.  Αναλυτικές οδηγίες γι ατο μαθημα ΑΕΠΠ  sos

1. Παραινετικός λόγος

Σαν θα βρεθείς λοιπόν μαθητή μου στο σχολείο άκου, ρώτα, μάθαινε. Μην αγνοήσεις τίποτα.Βρες τα κρικέλια να πιαστείς να ανέβεις.
Ανακάλυψε το μεγαλείο της γλώσσας. Μέσω αυτής θα επικοινωνήσεις με τους ανθρώπους.
Όσο καλύτερα κατανοήσεις τη γλώσσα σου, τόσο καλύτερες σχέσεις θα έχεις με τους  συνανθρώπους σου. Θα μπορείς να εκφράζεις τα συναισθήματά σου και να νοιώθεις αυτά των άλλων.
Δεςτη συνέχεια της γλώσσας από τ’ αρχαία  χρόνια μέχρισήμερα.Οι αρχαίες λέξεις ηχούν μέχρι τώρα στ’ αφτιά μας, προσαρμοσμένες στο σήμερα και δείχνουν τη συνέχεια, τις ρίζες μας, τον πολιτισμό μας..........

Συντάκτης   ΑΝΤΩΝΗΣ   ΒΕΝΕΤΗΣ       ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ

Διαβάστε το πλήρες κείμενο  κλικ εδω

2. Σκέψεις πάνω στο ποίημα Οσο μπορείς του Καβάφη  κλικ εδω

Συντάκτης ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΕΝΕΤΗΣ  ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ

ΑΝΤΙ ΠΡΟΛΟΓΟΥ

ΤΑ ΤΥΧΕΡΑ ΝΗΣΙΑ

Ποια φωνή μέσα στο θόρυβο των κυμάτων μάς έρχεται

Που δεν είναι η φωνή της θάλασσας;

Είναι η φωνή κάποιου που μας μίλαει,

Αλλά σιωπά,όταν τον ακούμε,

Γιατί έπρεπε ν' ακούμε.

Είναι μόνο αν,μισοκοιμισένοι,

Χώρις να το ξέρουμε την ακούσαμε

Να λέει μιαν ελπίδα

Στην οποία,σαν ένα παιδί

Που κοιμάται, χαμογελάμε κοιμισμένοι.

Είναι τα τυχερά νησιά,

Τα χώματα που δεν έχουν τόπο,

Όπου ο Βασιλιάς κατοικεί ελπίζοντας.

Αλλά, μόλις ξυπνάμε,

Η φωνή σιωπά. Υπάρχει μόνο θάλασσα.

ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΠΕΣΣΟΑ

Λίγα λόγια για το σχολείο μας .

Σας καλωσορίζουμε στο σχολείο μας , το 6ο ΓΕΛ Αιγάλεω.
Το σχολείο αυτό λειτουργεί από το 1984 ως Πολυκλαδικό Λύκειο,σήμερα ως  Γενικό Ενιαίο Λύκειο.
Οι δραστηριότητες των μαθητών είναι πολλές και αξιοσημείωτες.
  Υλοποίηση προγράμματος Comenius με το άνοιγμα του σχολείου προς τα έξω με πολλαπλά οφέλη, πολιτιστικά προγράμματα, θεατρικές παραστάσεις καθώς και εργασίες αξιόλογων θεμάτων, μέσα από το μάθημα των projects.
  Μέσα στο χώρο του σχολείου μας, που τον νοιώθουμε σαν δεύτερο σπίτι μας, οι εκπαιδευτικοί μεταδίνουμε τις γνώσεις μας στα παιδιά αλλά και τις αξίες και τις πρακτικές που συνδέουν την εκπαίδευση με τη ζωή παραπέρα, σε αγαστή συνεργασία με τους μαθητές αλλά και τους γονείς και την τοπική κοινωνία, ώστε η σχολική κοινότητα να λειτουργεί ομαλά και αρμονικά προς όφελος όλων.
Στόχος εκπαιδευτικών και μαθητών είναι να αγαπήσουμε το χώρο μας και να τον φροντίζουμε, αλλά και το έργο που επιτελείται, ώστε να γινόμαστε καλύτεροι και ευτυχέστεροι κατά το δυνατό, μέσα σ’ ένα πνεύμα αλληλοκατανόησης, συνεργασίας, σεβασμού της διαφορετικότητας των προσωπικοτήτων και υπευθυνότητας.

στιγμές απο την καθημερινή ζωή

¨