Δράση 1

19-10-2022

(Εκπαιδευτικός & μαθητές Δράσης 1)

Παρακολούθηση της κινηματογραφικής ταινίας «Εκεί που τραγουδάνε οι καραβίδες» στον κινηματογράφο «Λάμπρος Κωνσταντάρας». Πραγματεύεται τα θέματα της σχέσης του ανθρώπου με τη φύση, της επίδρασης των παιδικών χρόνων στη διαμόρφωση της προσωπικότητάς μας, των προβλημάτων ενηλικίωσης, της γυναικείας κακοποίησης και του εκφοβισμού.

01-11-2022

(Εκπαιδευτικοί & μαθητές Δράσης)

Παρακολούθηση της δραματοποιημένης νουβέλας του Τουργκένιεφ «Ανάμεσα σε δύο κόσμους» με θέμα τον έρωτα δύο νέων και την πάλη με τον εαυτό τους.

Νοέμβριος 2022:

Μάζεμα της ελιάς.

09-11-2022:

Επετειακή εκδήλωση του «Χαμόγελου του παιδιού» για τα 27 χρόνια δράσης κατά της βίας, της φτώχειας και της ασθένειας, της εξαφάνισης και της διαδικτυακής παρακολούθησης.

24-11-2022

(Μαθητές & εκπαιδευτικοί της Δράσης 1)

Παρακολούθηση της παράστασης «Ο άνθρωπος από το Παλντόσκ» του Ντανίλοφ στη σκηνή «Νίκος Κούρκουλος» του Εθνικού Θεάτρου.

30-11-2022

(Εκπαιδευτικός & μαθητές)

Παρακολούθηση της ταινίας «The Fabelmans» του Σπίλπεργκ στον κινηματογράφο «Λάμπρος Κωνσταντάρας», με θέμα τον εκφοβισμό που υπέστη ο ίδιος σε σχολείο της Καλιφόρνιας εξαιτίας της εβραϊκής του καταγωγής.

01-12-2022

Επιμορφωτικό σεμινάριο της Π.Δ.Ε. Αττικής με θέμα: «Επαγγελματική εξουθένωση και παράγοντες ενδυνάμωσης των εκπαιδευτικών».

12-12-2022 έως 16-12-2022

(Εκπαιδευτικοί και μαθητές)

Συμμετοχή των μαθητών μας στο πρόγραμμα «Μίλα τώρα» με ποιήματα και ζωγραφιές, με στόχο να περάσουν τα δικά τους μηνύματα κατά του εκφοβισμού και της βίας.

• ζωγραφιά της Χατζησταμάτα Κάρμεν για τον σχολικό εκφοβισμό
  • ποίημα της Λαρετζάκη Άννας-Καλλιόπης με τίτλο «Μίλα Τώρα»
  • ποίημα του Παπαδόπουλου Χαράλαμπου με τίτλο «Μαζί σου»

21-12-2022

(Εκπαιδευτικοί και μαθητές)

Παρακολούθηση της ταινίας «Άβαταρ, ο δρόμος του νερού» του Κάμερον στον κινηματογράφο «Λάμπρος Κωνσταντάρας» με θέμα την οικογένεια, τον αγώνα για την αυτοπροστασία μας και την προστασία των αγαπημένων μας, του τόπου μας, καθώς και του φυσικού και πολιτισμικού μας περιβάλλοντος.

15-01-2023

(Εκπαιδευτικοί και μαθητές)

Παρακολούθηση της παράστασης «Βρικόλακες» του Ίψεν στην κεντρική σκηνή του Εθνικού Θεάτρου, με θέμα τη σύγκρουση του ατόμου με τις κοινωνικές και θρησκευτικές επιταγές, και τις συνέπειες της συντριβής τους για χάρη της ηθικής τάξης.

21-01-2023

(Εκπαιδευτικοί και μαθητές)

Παρακολούθηση της παράστασης «Απολογία της Μαρίας Κιουρί» στο θέατρο «Αποθήκη» με θέμα τα έμφυλα στερεότυπα.

25-01-2023

(Εκπαιδευτικοί και μαθητές)

Παρακολούθηση της κινηματογραφικής ταινίας «Βαβυλώνα» στον κινηματογράφο «Λάμπρος Κωνσταντάρας» με θέμα τον ανθρώπινο αγώνα για επιβίωση.

04-02-2023

(Εκπαιδευτικοί και μαθητές)

Παρακολούθηση της παράστασης «Τα φώτα της πόλης» στο θέατρο Ρεξ που στηρίζεται σε ταινία του Τσάπλιν (βωβός κινηματογράφος).

04-03-2023

(Εκπαιδευτικοί και μαθητές)

Παρακολούθηση της παράστασης «Η μάνα αυτουνού, Έλλη Ζάχου Ταχτσή» με θέμα τα έμφυλα στερεότυπα και τις συνέπειές τους για τον άνθρωπο.

Απρίλιος-Μάιος 2023

Παρουσίαση των αποτελεσμάτων που προέκυψαν από το ερωτηματολόγιο τον σχολικό εκφοβισμό.

02-04-2023

(εκπαιδευτικοί και μαθητές)

Παρακολούθηση της παράστασης «Ο γάμος του Μ. Πόντικα» στο θέατρο Επί Κολωνώ.

06-05-2023

(Εκπαιδευτικοί και μαθητές)

Παρακολούθηση της παράστασης «Ένα σπίτι φωτεινό σα μέρα», έργο του Κούσνερ, στο Εθνικό Θέατρο.

ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

• 2018-2019: έργο της Παππά Παναγιώτας για τον εκφοβισμό
  • 2021-2022: Συμμετοχή στο πρόγραμμα «Μίλα Τώρα» του Χαμόγελου του Παιδιού
    • Έργο του Γερογιάννη Παναγιώτη (Β’ Λυκείου)