Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Δράση 1η

Στις 29 Σεπτεμβρίου την ημέρα Σχολικού Αθλητισμού πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας μία συλλογική δράση με θέμα “Τρέχω για το ΕΥ” στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού . Συλλέξαμε φωτογραφίες  και video προκειμένου το σχολείο μας να συμμετέχει στην πανελλαδική σκυταλοδρομία του “ΕΥ”.

Συγκεκριμένα πραγματοποιήσαμε μία συμβολική διαδρομή 1 km για να υπενθυμίσουμε σε όλους τρέχοντας , πως το ΕΥ και συγκεκριμένα η ΕΥΤΥΧΙΑ είναι η επιδιωκόμενη στάση ζωής.

Χωρίσαμε τη διαδρομή σε 7 σταθμούς. Σε κάθε σταθμό και ένα γράμμα της λέξεως  ΕΥΤΥΧΙΑ. Όλοι οι σταθμοί ενώθηκαν για να κόψουν με τεράστια χαρά και πολλά χαμόγελα την κορδέλα τερματισμού φωνάζοντας το μότο:

Τρέχει η δράση; Τερματίζει η αντίδραση στο ΕΥ της ζωής.

Σπουδαία η συμμετοχή  κυρίως παιδιών αλλά και καθηγητών σε ρόλο συντονιστών, φωτορεπόρτερ και υπεύθυνων  για την επεξεργασία του υλικού.

Ενότητα Υγεία Τέρψη Υφάδι Χαμόγελο Ίαση Αγάπη

6ο ΓΕΛ ΑΙΓΑΛΕΩ – YouTube